MUNDO

ZERO WASTE

Nie wyrzucaj – wykorzystaj.

Ponowne używanie produktów może stać się ciekawym hobby! Nie chodzi tylko o uzupełnianie butelki na wodę czy noszenie torby na zakupy. Dobrą metodą jest również dawanie rzeczom drugiego życia. 

Czym jest Zero Waste?

Zero waste – to styl życia, który zakłada maksymalne zmniejszenie “produkcji” odpadów. Nie jest to łatwe, ale przecież liczy się każdy, nawet najmniejszy, krok.

Jeśli więc chcesz ograniczyć ilość śmieci w swoim życiu, ale nie wiesz, od czego zacząć – koniecznie przeczytaj nasze porady!

Zapamiętaj zasadę 3U: Unikaj zbędnego kupowania, Użyj ponownie, Utylizuj.

0 mld
WYRZUCANYCH W UE BUTELEK ROCZNIE
0 %
Z NICH MOŻESZ PONOWNIE ODZYSKAĆ

Unikaj zbędnego kupowania. Wybierając się na zakupy, powinno się kupować jedynie to, co niezbędne, tak samo, jak gotując. W ten sposób uniknie się niepotrzebnych zanieczyszczeń jak odpadki od jedzenia czy niepotrzebne przeznaczone do śmieci gadżety lub ubrania.

Zrezygnuj z oferowanych w sklepie reklamówek, wielu innych jednorazowych opakowań, zamiast których warto przynieść swoje własne. Możesz również nie brać rozdawanych ulotek, które potem porozrzucane zalegają na miejskich ulicach, czy zrezygnować z wydruku potwierdzenia płatności w sklepie.

Nie zapominaj też o segregowaniu i przetwarzaniu śmieci. Większość rzeczy, które przeznaczone są do wyrzucenia, mają w sobie ukryty potencjał do dalszego przeznaczenia. Szczególnie należy pamiętać o papierze i butelkach, które mogą być kilkukrotnie przetworzone, a więc przydadzą się jeszcze do niejednej rzeczy.